Wzrost popularności mąki bezglutenowej

Mąki bezglutenowe są coraz bardziej popularne. Mąki bez glutenu cechują się na pewno bardzo dużą różnorodnością smaku, zapachu, wyrobów, które się z nich otrzymuje jak i także samego sposobu wykorzystania. Mąka bezglutenowa użyta może być na pierogi, do pizzy czy też do wypieków chleba. Mąki bez glutenu różnią się także właściwościami zdrowotnymi oraz wartością odżywczą. Warto poznać bogactwo mąk bezglutenowych oraz możliwości ich wykorzystywania. Nic dziwnego, że ten rodzaj mąki jest tak często wybierany. Wyroby, które otrzymujemy z jej użyciem charakteryzują się dużą kruchością, są o wiele mniej pulchne oraz mają zapach oraz smak charakterystyczny dla mąki, z której przygotowane są. Wyroby otrzymywane z bezglutenowej mąki są bardzo smaczne oraz także mają dużo wyższą odżywczą wartości, a niżeli te z pszennej mąki oraz są także urozmaiceniem doskonałym bezglutenowej diety.

Gryczana mąka bezglutenowa

Mąka gryczana zaliczana jest do mąk pozbawionych naturalnie glutenu. Charakteryzuje się ona ciemną barwą jak i także gorzkim smakiem. Cechy te nadaje potrawo, które na jej bazie są przygotowane. Mąka gryczana jest także świetnym źródłem błonnika, białka, magnezu, witamin z grupy B jak i także miedzi. Wartość odżywcza gryczanej mąki warunkuje na pewno jej bardzo szerokie spectrum działania. Na pewno zmniejsza poziom glukozy we krwi, wpływa pozytywnie na sam układ krążenia, wpływa na metabolizm tłuszczu czy też chroni przed uszkodzeniami DNA. Jej zdrowotne właściwości powinny doceniać osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, diabetycy oraz osoby posiadające trawienne problemy.

Kukurydziana mąka bezglutenowa


Mąkę kukurydzianą otrzymujemy poprzez zmielenie ziaren kukurydzy. Jest mąką, która pozbawiona jest naturalnie glutenu o barwie żółtej. Nadaje więc ten kolor właśnie potrawom. Mąkę kukurydzianą uważa się za świetne źródło karotenoidów, które posiadają antyoksydacyjne działanie. Co więcej chronią organizm przed uszkodzeniami poprzez wolne rodniki. Poza tym luteina oraz także zeaksantyna z grupy karotenoidów zapobiegają wystąpieniu chorób oczu, które są związane z wiekiem. Kukurydziana mąka zawiera witaminy B6, B1, A, błonnik, cynk, żelazo oraz magnez, co wpływa bezpośrednio na jej zdrowotne właściwości. Wspomaga znacznie odpornościowy układ. Do tego także obniża poziom cholesterolu we krwi. Poprawia się także insulinowrażliwość tkanek na insulinę właśnie oraz do tego reguluje samą aktywność enzymów. Kukurydzianą mąkę w spożywczym przemyśle wykorzystuje się do produkcji ciast, pieczywa czy też tortilli. W kuchni z kukurydzianek mąki możemy przygotować racuchy, omlety, naleśniki czy też kopytka. Do tego musimy dopisać sosy oraz zagęszczać do zup.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com