Mąka – podstawowy produkt spożywczy

Nie jest tajemnicą, że mąka pszenna od wieków jest podstawowym produktem spożywczym. Jest potrzebna do wypieku pieczywa, słodyczy, stanowi bazę zup, sosów i wielu innych. Jej wszechstronne zastosowanie może okazać się znaczącym problemem dla osób będących na diecie bezglutenowej. Co ciekawe, gluten znajduje się również np. w mące żytniej i orkiszowej, a to niejako zawęża pole wyboru.

Problemy zdrowotne jako powód przejścia na dietę bezglutenową

Grupą osób, którzy bezwzględnie nie powinny spożywać produktów zawierających gluten są osoby chore na celiakię. Gluten powoduje u nich niszczenie kosmków jelitowych, co sprawia, że składniki odżywcze nie są wchłaniane i dochodzi do niedożywienia. Oprócz tego, spożywany przez nich gluten prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Oprócz chorych na celiakię, glutenu powinny unikać też osoby cierpiące na inne choroby autoimmunologiczne, np. pacjenci z chorobą Hashimoto, alergię pokarmową oraz osoby z tzw. nietolerancją glutenu.

Profilaktyczne unikanie spożywania produktów zawierających gluten

Od kilku lat zainteresowanie tematem glutenu i jego niekorzystnego wpływu na nasz organizm rośnie. Co jakiś czas przeprowadzane są badania na temat szkodliwości glutenu u osób, które nie zmagają się z żadną z powyższych chorób. Trudno jest przyjąć zasadne stanowisko na temat jego wpływu na układ pokarmowy osób zdrowych i czy eliminacja glutenu z ich diety ma sens. Z pewnością można jednak przyjąć, że wszystko, co spożywane jest w nadmiarze może szkodzić. Dlatego jeśli choroby wykluczające z diety gluten nas nie dotyczą, wówczas i tak warto sięgać czasem po mąki bezglutenowe, chociażby z powodu różnorodności walorów smakowych i wartości odżywczych.

Rodzaje mąk bezglutenowych

Kiedy ktoś podejmuje decyzję o przejściu na dietę bezglutenową może obawiać się, że gotowanie z wykluczeniem mąki pszennej może być nie lada problemem. Nic bardziej mylnego, bowiem na rynku dostępne są różnego rodzaju mąki bezglutenowe (https://www.bee.pl/t/maki-bezglutenowe):

  • mąka kukurydziana – mąka o charakterystycznym, lekko pomarańczowym kolorze idealnie nadaje się do ciast, naleśników zup i sosów.
  • mąka gryczana – jest to mąka o bardzo specyficznym smaku, wytwarzana jest z gryki. Dobrze sprawdza się przy wypieku chleba i naleśników.
  • mąka ziemniaczana – doskonale sprawdza się przy zagęszczaniu sosów oraz zup
  • mąka ryżowa – nadaje się do wyrabiania makaronów, ciast, naleśników oraz zagęszczania sosów i zup
  • mąka z ciecierzycy – do makaronów, naleśników, zup, sosów i ciast
  • mąka sojowa – podobnie jak mąka z ciecierzycy nadaje się do makaronów, zup, ciast, placków
  • mąka z amarantusa – jej smak jest lekko orzechowy, co sprawia, że jest idealna do wypieku ciast
  • tapioka – wyrabiana z manioku, świetnie zagęszcza potrawy
  • gotowe mieszanki – to idealna opcja dla osób, które stawiają w kuchni bezglutenowej swe pierwsze kroki. Są to bowiem gotowe, bezglutenowe mixy, na których znajduje się informacja do jakich produktów mogą zostać zastosowane.

Szeroki wybór w kwestii mąki bezglutenowej jest rzeczą ważną nie tylko dla osób, które powinny stosować dietę, ale jest to też  niejako kulinarne pole do popisu prawdziwych smakoszy.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com