Ze względu na popularność diety eliminującej gluten coraz większą popularnością cieszą się mąki pozbawione tego składnika. Podpowiadamy, jakie są alternatywy dla tradycyjnej mąki pszennej.

Mąki bezglutenowe cechują się szerokim wachlarzem smaków, konsystencji oraz sposobów wykorzystywania. Osoby, które z jakiegoś powodu muszą wyeliminować gluten ze swojej diety mogą wybierać spośród takich produktów jak mąka gryczana, kukurydziana czy ryżowa. Do jakich potraw mogą one być wykorzystywane?

Azjatyckie inspiracje, czyli mąka ryżowa

Niezwykle popularna na azjatyckim rynku mąka ryżowa w Europie wykorzystywana jest najczęściej do wyrobu makaronu ryżowego, ciast i słonych przekąsek. Technologicznie ma dosyć zbliżone działanie do mąki pszennej, dlatego z powodzeniem może być traktowana jako jej zamiennik. Dodatkowym atutem są jej walory odżywcze. Mąka ryżowa jest bogata w minerały i witaminy, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego.

Charakterystyczna żółta barwa, czyli mąka kukurydziana

Z mąki kukurydzianej wykonywane są tortille, naleśniki, pieczywo czy ciasta. Jest ona wytwarzana bezpośrednio z ziaren kukurydzy i stanowi doskonały zamiennik mąki pszennej, który nadaje potrawom ciekawego żółtego koloru. Mąka kukurydziana bogata jest w składniki odżywcze, z których szczególnie istotnym jest witamina A, która doskonale wpływa na jakość naszego wzroku. Ponadto znajdziemy w niej także duże ilości błonnika, żelaza i cynku.

Idealna dla diabetyków mąka gryczana

Mąka gryczana jest niezwykle popularnym rodzajem mąki bezglutenowej. Jej charakterystycznego smaku nie da się z niczym pomylić a ona sama często wykorzystywana jest do ciast, naleśników i omletów. Jest poleca przez dietetyków szczególnie osobom narażonym na takie choroby jak cukrzyca czy wszelkie schorzenia układu krążenia. Wynika to z faktu, że wpływa ona pozytywnie na stężenie glukozy we krwi. Obniża także znacznie poziom cholesterolu. Dodatkowo chroni przed uszkodzeniami w kodzie DNA i poprawia metabolizm tłuszczów.

Każdy, kto chce lub z jakiegoś powodu musi przejść na dietę bezglutenową martwi się ograniczeniem możliwości kulinarnych. Nie powinniśmy jednak martwić się brakiem opcji. Bogactwo, jakie dają nam różne rodzaje mąki pozbawionej glutenu sprawia, że możemy cieszyć się różnymi wariantami mąk. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu i smaku dlatego warto eksperymentować i dawać szansę różnym rodzajom mąki. Każda dieta może być nie tylko zdrowa, ale także bardzo smaczna. Ciasto z mąki gryczanej czy tortilla kukurydziana to fantastyczne warianty obiadowe.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com